Jump to content
Devre Forum
  • Kaydol
şenol eker

Kondansatör vs Bobin

Önerilen İletiler

Kondansatör uçlarına bir gerilim uygularsanız ilk başta biraz akım çeker, sonra akım çekmez.
Bobinden bir akım geçirirsek, ilk başta üstüne biraz gerilim düşer, sonra gerilim düşmez.
Kondansatör uçlarına bağladığınız gerilim kaynağını kaldırırsanız, kondansatör uçları açık devre ise, aynı gerilim varolmaya çalışır.
Bobin uçlarına bağladığınız akım kaynağını kaldırırsanız, bobin uçları kısadevre ise, aynı akım akmaya çalışır.
Kondansatörün uçlarını kısadevre edersek, aniden çok yüksek bir akım verir ve üstündeki gerilim biter.
Bobin uçlarını açık devre edersek, aniden çok yüksek bir gerilim verir ve akan akım biter.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bobin çalışma mantığına ,hesaplamalarına,kullanılma alanlarına veya kullanılma sebeplerine girebilir misiniz ?
En basitten en Karmaşığa doğru Adım adım 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
azmi, 22 saat önce yazdı:

Bobin çalışma mantığına ,hesaplamalarına,kullanılma alanlarına veya kullanılma sebeplerine girebilir misiniz ?
En basitten en Karmaşığa doğru Adım adım 

İnternet üzerinde ulaşabildiğimiz kaynaklar genellikle birbirine benzerler ve ders kitaplarındaki bilgileri içerirler. Burada biraz "değişik" bir açıdan bakmaya çalıştım.

"Nerelerde kullanılır" konusunda bir şeyler yazmak isterim:
Yukarıda ne demiştik?
Eğer bobinden bir akım geçirmek istersek, buna direnir; akımı geçirmemek ister. Ama bir süre sonra akımı geçirmeye ikna olur. Fakat aynı "sıkıntı", biz akım geçirmeyi kesmek istediğimizde de karşımıza çıkar, bu sefer de illaki bir akım geçirmeye çalışır. Bu yüzden gerekirse üzerinde çok büyük bir gerilim oluşabilir, hatta bu gerilim devremize zarar verebilir. Bu yüzden bu gerilimleri yok etmek için diyot koyduğumuzu hatırlayın.
Bobinin bu özelliğinden örneğin filtre tasarlarken faydalanırız. Çünkü eğer bizim sinyalimiz çok hızlı değişiyorsa, bobin buna tepki verecektir. Akım geçirmek istediğimizde en önce direnecek, akım geçirmeyi kesmek istediğimizde de yine direnecektir. Yani eğer sinyalimizde yüksek frekanslı bileşenler varsa ve bunu bir bobinden geçirirsek, bobinimizin yüksek frekanslı bu bileşenleri geçirmeyeceği anlamı çıkar. Yahut bu sinyali bir bobinle kısadevre edersek, bu sefer de düşük frekanslı bileşenleri süzmüş olursunuz. Bunun neden böyle olduğunu anlıyorsunuz değil mi? Anlamıyorsanız yukarıdakileri ve başka kaynakları okuyup üzerinde düşünün. Bu, bir bobinin nasıl çalıştığını içselleştirirseniz, formüllerden arınmış bir şekile düşünebilirseniz, hepsine "daha yukarıdan" bakabilir ve "formül"leri ezberlemek yerine anlayabilirsiniz.

Ya da salıncak bilirsiniz, bir salıncağı salladığınızda daha az ya da daha yükseğe sallayabilirsiniz ama her zaman aynı hızda sallanır. Örneğin az salladığınızda dakikada 30 defa sallanıyorsa, en yükseğe kadar sallağınızda da dakikada 30 defa sallanacaktır. Bunu lise fizik derslerinden hatırlayın. Dakikada kaç kez sallanacağı sadece ve sadece salıncağın ipinin uzunluğuna ve yerçekimine bağlıydı. Hatırladınız mı? Salıncağın enerjisi bir ucundaki kütlenin hızı (kinetik), bir yerçekiminden kaynaklanan (potansiyel) enerji olarak değişir. Eğer bir bobinle bir kondansatörü paralel bağlarsak da salıncağa benzer bir yapı oluşur. Buradaki enerji bir bobine, bir kondansatöre geçer ve aynen salıncaktaki gibi "sallanır". Buradaki titreşimin frekansı da sadece bobin ve kondansatörün değerine bağlı olduğundan bu devre sabit frekanslı sinyaller üretmek için kullanılan osilatörlerin kalbi olarak kullanıldı uzun zaman ve halen de kullanılıyor.

Bir bobinden akım geçirildiğinde bir "mıknatıs" gibi davranıyor olması ise, "telgraf"tan başlayıp röle, motorlar, transförmotörler, kablosuz şarj gibi çok temel sistemlerden tıbbi MR görüntüleme, NFC gibi teknolojik sistemlere kadar sayısız sistemlerle hayatımızın içinde.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

''Bunun neden böyle olduğunu anlıyorsunuz değil mi? Anlamıyorsanız yukarıdakileri ve başka kaynakları okuyup üzerinde düşünün. Bu, bir bobinin nasıl çalıştığını içselleştirirseniz, formüllerden arınmış bir şekile düşünebilirseniz, hepsine "daha yukarıdan" bakabilir ve "formül"leri ezberlemek yerine anlayabilirsiniz.''

Bende Direnç Gibi Kondansatör gibi içselleştirmek istiyorum anladığım kadarıyla bol bol bobinleri mıncırmak gerekir.içselleştirmek örneği çok güzeldi melasa direncin üzerinden geçen akımı neden zorladığını hayal edebiliyorum mantık kurabiliyorum ama iş bobine girince kafam karışıyor. ve bobin elektronikte çok önemli bir yere sahip. adımızı soyadımız gibi bilmemiz gereken bir konu olduğunu düşünüyorum.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Facebook / Twitter / Google hesabınızla kolayca kaydolup cevap verebilir, soru sorabilir, istekte bulunabilirsiniz.
Devam etmeniz, forum kurallarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.            Forum Kuralları