Jump to content
zeynep_35

ESP8266 ile buluta veri gönderme

Önerilen İletiler

zeynep_35    0

esp8266 wifi modülü kullanarak msp430g2553 ile  thingspeak e 2 adet analog veri (sıcaklık , mesafe bilgisi ) göndermek istiyorum . Modül uart protokolü ile haberleşiyor. Sıcaklık ölçümü ile ilgili kod elimde mevcut fakat modül uart kullandığı için bilgiyi nasıl aktaracağımı anlamadım. İnternette msp ile kod yok , hep arduino kodları var . Yardımcı olur musunuz ?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
senoleker    0

Kullandığınız programlama dilinde serial kütüphanesi var mı? Yoksa tamamen sizin kontrol etmeniz mi gerekiyor?
Siz kontrol edecekseniz, UART protokolü nasıl çalışır bilginiz var mı? Örneğin baudrate üretici için ayarları yapmakla ve pinleri seçmekle başlayacaksınız. Hangi hızda iletişim kuracaksınız?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
zeynep_35    0

Hayır , serial kütüphanem yok ben kontrol edeceğim . Sadece uart için kütüphane eklemem gerekiyor. 9600 hızında iletişim kuracağım. Uart ile ilgili fazla bilgim yok biraz araştırdım sadece.Gerekli ayarları yaptım . Thingspeak te hesap açıp kanal oluşturdum . 2adet analog veri ölçümü yaptım. (sıcaklık ve mesafe ) Elimde verileri göndermek için kod yok . Bir de IAR  da kodlar derlenmiyor uart.h ve uart.c kütüphaneleri sürekli errror veriyor.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
senoleker    0

Belki de seri kütüphanesi kullanmadan yapabilirsiniz. Doğrusunu isterseniz ben msp serisi ile hiç çalışmadım. Ama sonuçta yapılması gereken şeyler belli.

Bir kere UART için kesme (interrupt) kullanmanız gerekmez burada. Daha karmaşık uygulamalarda bu fayda sağlasa da görünüşe göre sizin projenizde işleri karıştırmak dışında işe yaramayacak.

İlk yapılması gereken, TX pinini çıkış, RX pinini giriş olarak set etmek. Sonra baudrate üreticinin kaydedicilerini ayarlamak. 9600 bps kullanacağınıza göre, bunun için gerekli değerleri hesaplayıp ilgili kaydedicilere koymak gerek.

Bundan sonra da göndereceğiniz verileri byte byte UART kaydedicisine koyacaksınız. Her bir byte gönderildikten sonra, bir sonraki byte'ı register'a koyacaksınız.

Bunlar, genel hatları ile yapmanız gerekenler ama mikrokontrolcü özelinde bunların ayrıntılarına hakim değilim.

http://www.mcu-turkey.com/msp430-launchpad-msp430g2553-donanimsal-uart-kullanimi/ sayfasında UART'ın set edilmesi ayrıntılı olarak anlatılmış gibi görünüyor. İsterseniz burayı bir inceleyin, takıldığınız nokta olursa devam ederiz.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Önemli Bilgilendirme

Facebook / Twitter / Google hesabınızla kolayca kaydolup cevap verebilir, soru sorabilir, istekte bulunabilirsiniz.
Devam etmeniz, forum kurallarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.            Forum Kuralları