Jump to content
  • Kaydol
azmi

Ac ve DC ark nasıldır

Önerilen İletiler

Güzel bir video buldum İncelemek de fayda var Meraklı arkadaşlar İçin

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sebebi nedir acaba dc voltajda fazla ark yapmasının? Birde hep merak ettiğim konu şudur ki  ac ve dc olmak üzere piyasada hem röleler mevcut hem de solenoid valfler, bobinin dc ve ac akıma karşı gösterdiği direnç farklı olduğu için hangi akım röle ya da solenoid bobinin ömrünü uzun tutar? Ve videoya göre röle kontaklarından geçen akımın ac ve dc olması röle kontak ömrünü değiştirir mi? Teşekkürler.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sebebi nedir acaba dc voltajda fazla ark yapmasının?

AC voltajda yuksek şekilde ARK oluşamıyor  nedeni ise  voltaj saniyede 50 defa 0 volt  oluyor(220v 50 hZ). Lakin  DC durumunda yüksek bir şekilde ARK oluşuyor sebebi ise   voltaj sabit olduğu için Arkın devami geliyor.
Ama röleler ve Solenoid valfler için birşey diyemem kulanım alanları şekilleri nasıl sürüldüğü gibi birçok faktör etkiler. Bunun için kesin bir şey diyemem. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İkisinin çekirdekleri farklı.

DC'de bobinin sarıldığı çekirdek, demirden yapılır. Ancak AC rölelerde böyle yapılırsa çok fazla kayıp (ısınma) olacağından, biririnden yalıtılmış saclardan üretilmiş çekirdekler kullanılır, trafolardaki gibi.
Ayrıca bir bobin, DC'de reaktans (bobin etkisinden kaynaklanan direnç) olmadığından AC'ye nazaran daha fazla tur sayısına sahiptir.

Yine kontak tarafında DC'de ark sürekli olduğundan kontak tarafı ark söndürecek düzeneklere sahip olmalıdır.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Güven- Önallar Tarım Makineleri, 4/10/2020 - 9:25 PM yazdı:

Nereye konu açacağımı bilemedim, sizce bu kadar mükemmel çalışan bir filitre mümkün mü?

https://www.youtube.com/watch?v=0fIHaZPnL8w&feature=youtu.be

Böyle bir flitre bana göre mümkün  
Bende böyle bir şey yapmaya kalksam ilk başta oluşan Parazit Titreşim veya istenmeyen Gürültüyü kaydederim 
Bu gürültüye karşı bunun zıt gürültüsünü oluşturup  ikisini toplar ve  mutlak 0 bulurum bu şekilde flitre edip sonradan eklenen değerleri tartarım.
Tabiki bunlar düşünceden ibaret :) 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sadece ortalama almak bile bu sonucu verir gibi göründü bana. Ama davulun sesi uzaktan hoş gelir. İşin içine girince neler çıkar bilinmez.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Zamanında analog bir basınç sensörü için denemediğim filitre kalmamıştı (alçak geçiren-hareketli ortalama vs.) yine de ufak oynamalar oluyordu, fakat bugün median filitreyi yeni öğrendim, sanırım ilk gönderdiğim video median tekniği ile yapılmış, aşağıda paylaştığım videoda ise hepsini denemiş fakat videonun sonunda median filitresi ile son noktaya ulaşmış.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Genelikle Loadcellerde çokca kullanılan bir teknik Median dır

Ama daha gelişmiş teknikler illaki vardir Mesala KALMAN flitreside denenebilir.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş