Jump to content
  • Kaydol
Fernando25

PIC-ADC bit sayısı hakkında

Önerilen İletiler

Bilindiği üzere PIC16F84A mikrodenetleyicinin bit sayısı 8'dir. Bu mikrodenetleyicinin kullanıdğı projelerde içerisinde bir ADC bulundurmadığı için gerektiği zaman dışarıdan ADC bağlantısı kurulmaktadır. Bu kullanılacak olan ADC'nin bit sayısı mikrodnetleyicinin sahip olduğu bit sayısıyla aynı olmak zorunda mıdır? 10-12 bitlik ADC'ler bu mikrodenetleyiciyle birlikte kullanılabilir mi?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Aynı olmak zorunda değil. Dışarıdan bir ADC entegresi ile isteğiniz çözünürlükte bilgiyi  PİC16F84A  seri haberleşmeli (SPI,I2C) olarak gönderebilirsiniz .

Fakat PİC16F84A çok eski bir MCU bunun yerine başka bir MCU kullanılabilir. ve 16F84A yazılımsal olarak I2C kullanılıyor mu onu bilmek lazım.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

16F84, 16F628 gibi çipler çok eski. Onlardan çok daha iyi olan yeni nesil kardeşleri bunların dörtte biri fiyatta, onlardan çok daha hızlı ve yetenekli.

Bu yüzden bir projeye f84/628 gibi çiplerin kullanılmasını önermem.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
azmi, 18 saat önce yazdı:

Aynı olmak zorunda değil. Dışarıdan bir ADC entegresi ile isteğiniz çözünürlükte bilgiyi  PİC16F84A  seri haberleşmeli (SPI,I2C) olarak gönderebilirsiniz .

Fakat PİC16F84A çok eski bir MCU bunun yerine başka bir MCU kullanılabilir. ve 16F84A yazılımsal olarak I2C kullanılıyor mu onu bilmek lazım.

şenol eker, 17 saat önce yazdı:

16F84, 16F628 gibi çipler çok eski. Onlardan çok daha iyi olan yeni nesil kardeşleri bunların dörtte biri fiyatta, onlardan çok daha hızlı ve yetenekli.

Bu yüzden bir projeye f84/628 gibi çiplerin kullanılmasını önermem.

Hem azmi hocama hem de şenol eker hocama verdikleri cevaplardan dolayı teşekkür ederim.

10 MHz bant genişliğine sahip PIC mikrodenetleyici tabanlı bir osiloskop yapmak istiyorum. Nyquist teoremine göre frekansın en az 2 katı örnekleme hızı gerektiği için en az 20 MSPS örnekleme hızına sahip bir ADC kullanmam gerekecek. İçerisinde ADC bulunan çipler içerisinde araştırdıklarım bu hızı karşılamıyor ve yine external ADC bağlantısı gerekiyor. Bu sebepten içinde ADC bulunmayan ve Multisim simulasyon kütüphanesinde erişebileceğim bir çip olan PIC16F84'ü seçtim. 

Bu konuda hem tasarım açısından hem de component seçimi açısından fikir ve tavsiyelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
şenol eker, 4/2/2020 - 2:28 PM yazdı:

16F84'ü seçmeyin. Bu, "tarihi" bir çip. 628 de "antika" düzeyinde. Yeni çipler var, onları kullanın.

https://www.microchip.com/ParamChartSearch/chart.aspx?branchID=1005

Bu sayfadan seçim yapabilirsiniz.

Hocam 16F84 konusundaki uyarınız için teşekkür ederim. PIC mikrodenetleyiciler ile ilk defa çalışıyorum, o yüzden pek bilgim yok. PIC'in birçok aile ve model barındıran bir mikrodenetleyici markası olduğunu farkettim. Aralarından hangilerinin işime yarayabileceğini datasheet okuyarak öğreneceğim. Sizin hem Türkiye içinde temin edebileceğim hem de osiloskop projesinde kullanılabilecek bir model tavsiyeniz olursa veya bu konuda araştırma yaparken nelere dikkat etmem gerektiği açısından fikir verirseniz sevinirim.

azmi, 22 saat önce yazdı:

Senin için şunu önerebilirim 
https://www.microchip.com/wwwproducts/en/PIC24FJ128GC006
16 bit ve Sigma-Delta ADC işini sanirim çok güzel görür ama 20MSPS degil 

Adc örneklemede bir kaç yöntemi var bu link den bir göz gezdir.
http://ume.gatech.edu/mechatronics_course/ADC_F08.pdf

Hocam hem PIC tavsiyeniz hem de ADC konusunda attığınız döküman için teşekkür ederim. Proje kapsamında hedeflenen örnekleme hızına ulaşabilmek için external ADC kullanmak zorunda kalacağım. Sigma-Delta ADC'lere daha önce bakmamıştım, sizin önerinizden sonra araştırmaya başladım. PIC mikrodenetleyicileri araştırıken proje hedeflerine de uygunluğu açısında nelere dikkat etmeliyim? Bu konuda tavsiye bulunursanız memnun olurum.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bir kere 20 msps hızda okuma yapacak bir ADC'den bilgiyi nasıl alacağınızı düşünün. Bu, çok yüksek bir hız. 16 bit veri alacaksanız, saniyede 320 megabit veri aktarmanız gerekecek. Diyelim aldık, bunu nasıl işleyeceksiniz? Bunları tasarlayın kafanızda en önce.

Ama bu 20 Mhz'de bir hata olmasın? Zira 20 Mhz ciddi bir hız.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Osilloskopun hedeflenen bant genişliği 10 MHz idi. Buna bağlı olarak seçilecek ADC'nin en az 20 MSPS olması gerektiğini biliyorum. Pratikte bunun yeterli olamadığını, en yüksek frekansın 5-10 katı büyüklüğünde bir örnekleme hızına sahip olunması gerektiğini araştırdığım projelerde gözlemledim. Bundan dolayı örnekleme frekansını 40 MSPS olarak belirleyip, hedeflenen bant genişliğini 4-5 MHz civarına düşürdüm. 

Bahsettiğiniz gibi yüksek hızda bir veri akışı olacak ve kullanacağım mikrodenetleyicinin bu sayısallaştırılmış veriyi girişte ölçülen analog sinyalin türüne göre lineer veya sinusoidal interpolation işlemiyle LCD ekranda gösterilecek hale getirmesi gerekli. Bunun için bu veriyi kısa süreli de olsa dahili belleğinde tutması gerekecek. Eksiğim veya yanlışım varsa düzeltmenize memnum olurum.

Sormak istediğim bu işlemleri yapabilecek PIC mikrodenetleyiciyi datasheet üzerinden araştırırken dikkat etmem gereken parametreler neler olmalı?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

DMA kullanmanız mantıklı görünüyor.

Nasıl bir tasarım yapacaksınız bilmiyorum. Ama benim aklıma gelen şu:
ADC'den bir süre; örneğin 1 milisaniye boyunca örnek alırsınız, Bu durumda 20 MSPS ve 16 bit hesabı ile 20k word yani 40 kb bir veri oluşacak.
Eğer DMA ile alınırsa bu veri, alındıktan sonra bellekten bunu işleyebilirsiniz.
Ama ben böyle bir uygulama yapmadım. Dolayısı ile bir sıkıntı çıkar mı tecrübe etmedim ama "bilgi" ile gidersek, çıkmayacak gibi görünüyor.
Dolayısı ile DMA ile 80Mbit/s veri alabilen,  DMA'nın kullandığı 40kB belleğe sahip bir işlemciye ihtiyacınız var gibi görünüyor.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Fernando25, 5 saat önce yazdı:

Osilloskopun hedeflenen bant genişliği 10 MHz idi. Buna bağlı olarak seçilecek ADC'nin en az 20 MSPS olması gerektiğini biliyorum. Pratikte bunun yeterli olamadığını, en yüksek frekansın 5-10 katı büyüklüğünde bir örnekleme hızına sahip olunması gerektiğini araştırdığım projelerde gözlemledim. Bundan dolayı örnekleme frekansını 40 MSPS olarak belirleyip, hedeflenen bant genişliğini 4-5 MHz civarına düşürdüm. 

Bahsettiğiniz gibi yüksek hızda bir veri akışı olacak ve kullanacağım mikrodenetleyicinin bu sayısallaştırılmış veriyi girişte ölçülen analog sinyalin türüne göre lineer veya sinusoidal interpolation işlemiyle LCD ekranda gösterilecek hale getirmesi gerekli. Bunun için bu veriyi kısa süreli de olsa dahili belleğinde tutması gerekecek. Eksiğim veya yanlışım varsa düzeltmenize memnum olurum.

Sormak istediğim bu işlemleri yapabilecek PIC mikrodenetleyiciyi datasheet üzerinden araştırırken dikkat etmem gereken parametreler neler olmalı?

Bu konuda ben olsam izleyeceğim yön şu şekilde olurdu 
Çok basitten başlamak  Daha basit bir Osilloskop yapmakla 100 Khz olsun sonra kademe kademe artırırdım 
Çünkü Küçük lokmalar her zaman daha iyidir.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
azmi, 4/4/2020 - 7:53 PM yazdı:

Bu konuda ben olsam izleyeceğim yön şu şekilde olurdu 
Çok basitten başlamak  Daha basit bir Osilloskop yapmakla 100 Khz olsun sonra kademe kademe artırırdım 
Çünkü Küçük lokmalar her zaman daha iyidir.

Kesinlikle katılıyorum

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş