Jump to content

4-20 MA Akım Üretme

Önerilen İletiler

• Onaylı Üye

İyi çalışmalar,

Sıcaklık sensörlerinden gelen verileri ADC ile okuyup 4-20 mA çıkış veren bir sistem tasarlamam gerekiyor. Sensörleri (Termokupl,pt100,...) adc ile okuma  konusunda çok sıkıntı çekeceğimi düşünmüyorum. 4-20 mA üretme devresinin girişine okunan ADC verisine göre PWM sinyali vermeyi düşünüyorum. Forumlarda gezinirken şöyle bir devreye denk geldim. Burada PWM sinyali alçak geçiren filtre yarıdımıyla düzeltilmiş. Ardından opamp gerilim izleyici olarak ayarlanıp opamp'ın girişine verilmiş.Bu devre 4-20 mA'de nasıl performans verir? Açıkçası çıkıştaki transistör ısıl değişimlerde sapma yapacak gibi geliyor.Yüksek akımlarda ufak oynamalar önemli değil ama senörler ile çalıştığım için sistemin hassas çalışması gerekiyor. Bu devreyi böyle bir iş için kullanmak doğru mu? 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Muhammed Selim Erkühük, 8/19/2020 - 5:04 PM yazdı:

İyi çalışmalar,

Sıcaklık sensörlerinden gelen verileri ADC ile okuyup 4-20 mA çıkış veren bir sistem tasarlamam gerekiyor. Sensörleri (Termokupl,pt100,...) adc ile okuma  konusunda çok sıkıntı çekeceğimi düşünmüyorum. 4-20 mA üretme devresinin girişine okunan ADC verisine göre PWM sinyali vermeyi düşünüyorum. Forumlarda gezinirken şöyle bir devreye denk geldim. Burada PWM sinyali alçak geçiren filtre yarıdımıyla düzeltilmiş. Ardından opamp gerilim izleyici olarak ayarlanıp opamp'ın girişine verilmiş.Bu devre 4-20 mA'de nasıl performans verir? Açıkçası çıkıştaki transistör ısıl değişimlerde sapma yapacak gibi geliyor.Yüksek akımlarda ufak oynamalar önemli değil ama senörler ile çalıştığım için sistemin hassas çalışması gerekiyor. Bu devreyi böyle bir iş için kullanmak doğru mu? 

Çok darda kalırsan olabilir ama pwm ile 5 volt üretmek yerine DAC modülü olan bir işlemci kullan hem pwm İle ugraşmazsin hemde Flitre yapmana gerek kalmaz 

Buraya Bir Göz AT

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Böyle bir ihtiyacım olsa, öncelikle "akımla haberleşmek yerine dijital olarak haberleşmek mümkün değil mi" diye sorgularım. Bu mümkün değilse, örneğin girişleri bu şekilde olan ve değiştiremeyeceğim bir sistem varsa yapacak bir şey kalmaz.
Verdiğiniz linkteki yöntem, eğer gecikme sizin için sıkıntı olmayacaksa uygun. Sensörler sıcaklık ölçeceğine göre, böyle bir gecikme sizin için sorun çıkartmayacak gibi görünüyor. Ama PWM yerine Azmi Bey'in dediği gibi DAC kullanmak, çok daha hızlı ve "güzel" göründü bana. Çünkü PWM'inizin çözünürlüğü ve bunun gerilim olarak ifadesi, DAC kadar sempatik gelmiyor bana. Mikrodenetleyici olarak ne düşündünüz?

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
  • Onaylı Üye

Şenol Hocam ve Azmi Hocam ikinize de değerli yorumlarınızdan ötürü teşekkür ediyorum.Konuyu buraya açtıktan sonra biraz daha araştırma yaptım.TI'ın 4-20 mA çıkış veren bir DAC'ını buldum.Entegre Spi üzerinden haberleşiyor. Akımı hassas bir şekilde ayarlayabiliyor.Alternatif olarak, msp430'un bir versiyonunda 4-20mA çıkış vermesi için tasarlanmış SAC isimli bir birim bulunuyor. Bu birim de bu işte kullanılabilir. Benim için en uygun olan dijital haberleşme kullanan TI'ın entegresi gibi gözüküyor.

Mikrodenetleleyici olarak  Stm32 serisi bir mikrodenetleyici düşünüyorum.

tarihinde Muhammed Selim Erkühük tarafından düzenlendi
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Muhammed Selim Erkühük, 8/22/2020 - 11:24 PM yazdı:

Şenol Hocam ve Azmi Hocam ikinize de değerli yorumlarınızdan ötürü teşekkür ediyorum.Konuyu buraya açtıktan sonra biraz daha araştırma yaptım.TI'ın 4-20 mA çıkış veren bir DAC'ını buldum.Entegre Spi üzerinden haberleşiyor. Akımı hassas bir şekilde ayarlayabiliyor.Alternatif olarak, msp430'un bir versiyonunda 4-20mA çıkış vermesi için tasarlanmış SAC isimli bir birim bulunuyor. Bu birim de bu işte kullanılabilir. Benim için en uygun olan dijital haberleşme kullanan TI'ın entegresi gibi gözüküyor.

Mikrodenetleleyici olarak  Stm32 serisi bir mikrodenetleyici düşünüyorum.

Bulduğunuz Çiplerin İsimlerini yazabilir misiniz Merak ettim

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
  • Onaylı Üye
azmi, 11 saat önce yazdı:

Bulduğunuz Çiplerin İsimlerini yazabilir misiniz Merak ettim

msp430g2553  entegresi bu iş için tasarlanmış  SAC isimli bir birime sahip.Entegre olarakta TI'ın DAC161S997 isimli entegresi kullanılabilir. 

tarihinde Muhammed Selim Erkühük tarafından düzenlendi
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Muhammed Selim Erkühük, 16 saat önce yazdı:

msp430g2553  entegresi bu iş için tasarlanmış  SAC isimli bir birime sahip.Entegre olarakta TI'ın DAC161S997 isimli entegresi kullanılabilir. 

msp430g2553  Bunda 4-20 ma çikartan bir donanım ben göremedim bir yanlişimiz olmasın ?

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
azmi, 20 saat önce yazdı:

msp430g2553  Bunda 4-20 ma çikartan bir donanım ben göremedim bir yanlişimiz olmasın ?

Bilmiyordum, biraz Google yaparak buldum. Tam da bu iş için yapılmış çipler varmış. Kullanım amacı olarak "remote sensors" ve "4-20 mA" demiş. MSP430 serisinin tümünde de varmış.

4.2 bölümüne gidebilirsin doğrudan.
https://www.ti.com/lit/an/slaa833a/slaa833a.pdf

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
Muhammed Selim Erkühük, 8/26/2020 - 1:36 PM yazdı:

Denk gelmemiştim hocam,teşekkür ederim.

Muhhamed Selim kardeşim 4-20 Ma ile alakalı bir proje geldi elime benimde sanırım Tevafuk  oldu 

Bu konuda bir tecrübe edindin ise benimle paylaşabilirmisin ?

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...