Jump to content
Muhammed Selim Erkühük

Transistör Sürme Hk.

Önerilen İletiler

Transistör için bazı hesaplamalar yapıyorum.Yaptığım hesaplamalar ile simülasyon sonuçları çok yakın.Devreyi kurup denediğimde ise kollektör akımındaki bu farka anlam veremedim.Neden kollektör akımı hesaplamalarımdan bu kadar farklı?Aşığıda devreyi ve yaptığım hesapları paylaştım. 

Ekran Alıntısı.JPG

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Muhammed Selim Erkühük, 11 dakika önce yazdı:

Transistör için bazı hesaplamalar yapıyorum.Yaptığım hesaplamalar ile simülasyon sonuçları çok yakın.Devreyi kurup denediğimde ise kollektör akımındaki bu farka anlam veremedim.Neden kollektör akımı hesaplamalarımdan bu kadar farklı?Aşığıda devreyi ve yaptığım hesapları paylaştım. 

Ekran Alıntısı.JPG

Bu da yük doğrusu.

masaü.JPG

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
şenol eker, 7 saat önce yazdı:

İndisler çok küçük, görünmüyor. Birincide 0.73V ikincide 6 mV olan neresi?

Vce gerilimi hocam.Bugün tartışmıştık burada belli parametreler kollektör gerilimini sanırım çok etkiliyor.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
şenol eker    0

Görüştüklerimizi burada özetleyelim ki gelenlere faydası olsun:

Avometre ile ölçtüğümüz akım kazancı tam hassas olmayabilir, bunun dışında Vbe gerilimi simülasyonda ve gerçekte farklı olabilir. Aynı şekilde iletimde Vce de oldukça farklı görünüyor. Transistörlerin Vbe gerilimleri de farklıdır.

Sonuç olarak, simülasyondaki transistörün parametreleri ile gerçek transistörümüzün parametreleri eşit olmadığından bu sonuç ortaya çıkıyor.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
şenol eker, 13 saat önce yazdı:

Görüştüklerimizi burada özetleyelim ki gelenlere faydası olsun:

Avometre ile ölçtüğümüz akım kazancı tam hassas olmayabilir, bunun dışında Vbe gerilimi simülasyonda ve gerçekte farklı olabilir. Aynı şekilde iletimde Vce de oldukça farklı görünüyor. Transistörlerin Vbe gerilimleri de farklıdır.

Sonuç olarak, simülasyondaki transistörün parametreleri ile gerçek transistörümüzün parametreleri eşit olmadığından bu sonuç ortaya çıkıyor.

Gerçekten tasarım yapılırken ince eleyip sık dokumak gerekiyor hocam. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş