Jump to content

LED, High ile mi Low ile mi yakılır?


şenol eker

Önerilen İletiler

Çok rastlıyorum, ledi yakmak için High, söndürmek için Low veriyor çok kişi. Bunun için LED'in mikrodenetleyiciye bağlı olmayan ucunu şaseye (ground) bağlamak gerekir. BU YÖNTEM DOĞRU DEĞİLDİR.

Yine butonlarda görüyorum, butonun mikrodenetleyiciye bağlı olmayan ucunu artıya bağlıyor çok kişi. Yani butona basınca 1 (high) oluyor. BU DA DOĞRU DEĞİLDİR.

Doğru olan, LED'in mikrodenetleyiciye bağlı olmayan ucunun artıya bağlanmasıdır. Böylece Low verince LED yanar, High verince söner. Yine butona basılmazsa HIGH, butona basıldığında LOW okumalıyız.

Dikkat edin: Örneğin mikrodenetleyicinin reset ucuna bir reset butonu bağlamak isterseniz nasıl bağlamanız gerekir? Ya da hazır modüllerde LED'i nasıl yakarsınız? Örneğin Arduino Nano şemasına bakalım:
https://aws1.discourse-cdn.com/arduino/original/4X/6/b/7/6b7f981924b7fd9e3d7c8b59f1f958624284d8e6.png

D0 ve D1 uçlarındaki LED'leri yakmak için, ilgili çıkıştan LOW vermek gerekir.

Peki neden böyle ters? Hem girişler, hem de çıkışlar neden "1 aktif" değil de "0 aktif" oluyor?

Bu, sadece mikrodenetleyicilerde değil, mikroişlemcilerde, belleklerde, kapılarda, kod çözücülerde, kodlayıcılarda, shift registerlerde, kısacası tüm lojik devre elemanlarında sıkça rastlayacağımız bir durum.
Çünkü push - pull (https://en.wikipedia.org/wiki/Push–pull_output) ya da yarım H köprüsü türünde olmayan çıkışlar çip içinde bir dirençle artıya, bir transistörle de şaseye bağlanır. Yani bu uç HIGH iken akım çekmek istersek, akım bir direnç üzerinden geleceği için hem bu dirençte bir gerilim düşümü olacağından direnç, dolayısı ile çip ısınır, gereksiz bir enerji harcamış oluruz, hem çekebileceğimiz akım direnç dolayısı ile azdır. Halbuki çıkış LOW iken akım çekersek hem daha yüksek akım çekebiliriz, hem içeride kayda değer gerilim düşümü olmayacağından ısınma olmaz, daha az enerji tüketmiş oluruz.
Hatta kimi çıkışlarda bu direç de yoktur (open collector output) Yani LED'in diğer ucunu şase yaparsanız, LED'e hiç bir şekilde besleme veremeyeceğiniz için yakamazsınız. Yakabilmeniz için diğer ucunu artıya bağlamak zorundasınız. (https://en.wikipedia.org/wiki/Open_collector)
Girişlerde de zaten besleme tarafına doğru bir bias vardır. Girişi boş bırakırsanız "high" okursunuz. Dolayısı ile girişi high yapmak kolaydır. Boşta bırakıldığında high okunmayan girişlerde bile basit (yüksek dirençli) bir pullup ile giriş HIGH yapılabilir, low yapmak için genellikle daha yüksek akım çekmek zorundayızdır. Bu yüzden butonun diğer ucunu "şaseye" bağlamak daha mantıklıdır.

Sonuç olarak;
Düz (LED'i HIGH ile yakmak, butonun diğer ucunu artıya bağlamak) bağladığınızda devrenizin çalışmamasına varacak büyüklükte sorunlar çıkma ihtimali varken, ters (LED'i low ile yakmak, butonun diğer ucunu şaseye bağlamak) bağladığınızda karşılacağınız hiç bir sorun yoktur. Bu yüzden ters bağlantıyı tercih etmek daha isabetli bir seçim olacaktır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Facebook / Twitter / Google hesabınızla kolayca kaydolup cevap verebilir, soru sorabilir, istekte bulunabilirsiniz.
Devam etmeniz, forum kurallarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.            Forum Kuralları