Jump to content

Fasülyeden Ürünler


şenol eker

Önerilen İletiler

Böyle bir laf var; "Fasulyeden" diye. Gün gelip de bunun gerçek olacağını hayal bile etmezdim bu lafı ilk duyduğumda yani 30-40 sene evvel...

Dandik, kötü, sahte manasında kullanırdık “fasulyeden” lafını.

Şimdi de sahte, dandik yiyecekler çıktı. Daha doğrusu satılan hazır ürünlerin nerdeyse tümü sahtedir.

Mesela "kakaolu fındık kreması" alırsanız, içindeki kakao + fındık + şeker miktarı %50'yi bulursa bu üstün kaliteli bir maldır. Kalanı "soya lesitini", "soya proteini" gibi adlarla bize yutturulmaya çalışılan, "soya fasulyesi" dir. Yani bu ürün "fasulyeden" imal edilmiştir aslında.

Ya da sucuk alırsınız: "%50 dana %50 tavuk" diye. Halbuki içindeki dana ve tavuk miktarı toplamda %50'yi bulursa öpün de başınıza koyun. Ha, bir de dana ve tavuk deyince bunların etleri gelmesin aklınıza; tavuğun ve dananın çeşitli organlarını kastediyoruz doğal olarak. Bağırsakları, beyni, tavuğun akciğeri, hatta kemiklerini (bakınız: mekanik kıyma) kastediyoruz. Yoksa siz et mi zannediyordunuz? (Bu makale kaleme alındığında ilgili kanun henüz çıkmamıştı. Bu kanunun çıkmasında belki bu makalenin de payı vardır. Kim bilir?)

Soya fasulyesi bir gece suda bekletildikten sonra kaynatılır. Sonra parçalayıcıda parçalanır ve biraz daha kaynatılır. Süzüldüğünde kalan su kısmı süt ürünlerine katılabilecek “soya sütü” dür. Her türlü “fasulyeden peynir” yapımında kullanılabilir. Soya fasulyesi çok ucuzdur. Dolayısı ile peynire soya sütü katmak maliyeti düşürür.

Kalan posası daha değerlidir. Neyin içine katarsanız o olur.  Et içine katarsanız et, fındık püresine katarsanız fındık olur. Daha da moda olanı örneğin öğütülmüş tavuk kemiği, derisi ve kan ile karıştırılıp “kilosu 5 liraya köfte”, ya da ucuz salam, sosis olarak satmaktır. Tabii rengi et gibi olsun diye kırmızı boya katmayı da ihmal etmeden.

Peki GDO’suz soya fasulyesi var mı?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Facebook / Twitter / Google hesabınızla kolayca kaydolup cevap verebilir, soru sorabilir, istekte bulunabilirsiniz.
Devam etmeniz, forum kurallarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.            Forum Kuralları